Burun Ameliyatı
Estetik burun ameliyatı (Rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Estetik burun ameliyatı ile burun küçültülebilir veya büyütülebilir, burun ucunun veya kemerinin şekli değiştirilebilir, burun deliklerinin genişliğini daraltılabilir veya burunla üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir. Aynı zamanda soluk alma problemleri giderilebilir. 

Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir. 

Estetik burun ameliyatı, yapılacak ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi , burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişecektir. Açık ve kapalı olarak adlandırılan iki temel teknikten bahsedilebilir. Kapalı teknikte kesiler burun içinden yapılmaktadır. Özellikle komplike vakalarda açık teknik tercih edilebilir. Açık teknikte burun deliklerini birbirinden ayıran, dik doku bandı (kolumella) üzerinde küçük bir kesi yapılmaktadır.

Ameliyat tamamlandığında burun üzerine ,burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak bir alçı atel uygulanmaktadır. Burnun içindeki iki hava yolunu birbirinden ayıran bölme olan septumu sabitleştirmek için, burnun içine tamponlar veya yumuşak plastik aletler konulabilir.

Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler.

Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu belki de bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çıkmaktadır.

Back to top