Cilt Aşındırma

Dermabrazyon / Kemobrazyon/ LaserbrazyonKİMYASAL, FİZKSEL ve OPTİK TEKNİKLERLE CİLT AŞINDIRMA:

Kimyasal cilt soyma ve diğer cilt tedavileri çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için yıllardır kullanılmaktadır. Güneş lekeleri, kırışıklıklar ve pürüzlü pigmentasyonlar bu teknikle tedavi edilebilir. Cilt soyma ve cilt tedavisinde çok farklı yöntem ve uygulama mevcuttur. Bazı durumlarda kimyasal soyma diğer operasyonlarla birlikte kombine edilebilir. Kimyasal soyma yöntemi cilt gerginleştirmeye alternatif bir yöntem değildir. Fiziksel aşındırmada ise  zımpara tarzı veya benzer enstrümanlarla pürtüklü bir yüzey elde etmek için cilt yüzeyinden tabakalar kaldırılır. Optik aşındırma aynı işlem için Laser ışınının kullanılmasından ibarettir.

Cilt kalınlığının belli bir bölümü tabaka halinde kaldırılır. Bu alan bir-iki gün sonra kaldırılacak bir maske ile örtülür. Bu alandan oluşan sızıntı sonucunda kabuk bir tabaka oluşur. Bu kabuk iyileşme sürecinde birkaç hafta içinde kendiliğinden kalkar.

Hastalar günlük yaşantılarına 1-2 hafta içinde, işlerine 2–4 hafta sonra dönebilir.. Kızarıklık ilk 3–6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir. Tamamen düzelmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir.

Kimyasal soyma veya diğer cilt tedavileri tam olarak veya gelecekte oluşacak kırışıklıkları engellemez.

Back to top